بهترین موسیقی بازی های ویدیویی

هر پارتیتور باید ترکیبی از بهترین ملودی‌ها باشد. حیف است از ویدئوگیم و موسیقی بنویسیم و بهترین موسیقی بازی های ویدیویی را مرور نکنیم. البته از گوش‌های بنده.

شنیدن یک موسیقی خوب در کنار هر چیز می‌تواند اوقات لذت‌بخش‌تری را برای شما خلق کند. گاهی نوابغ هنرهای بصری، شبیه به آشپزها رفتارها می‌کنند. آنها موسیقی را مانند یک سس مخصوص به غذاهای خود اضافه می‌کنند. به این ترتیب اثر هنری آنها تا سال‌ها در ذهن مخاطب خواهد ماند. معمولاً اهل شکم، غذا را به عنوان یک اثر هنری می‌نگرند. اگر کمی زیبابین باشید، انعکاس‌های فراوانی را از هنر در زندگی خود می‌بینید. همان‌طور که سر هربرت ادوارد رید، فیلسوف و شاعر بریتانیایی می‌گوید:

سادهترین و معمولیترین تعریف هنر این است که بگوییم هنر کوششی است برای آفرینش صور لذت‌بخش

قبل‌تر از نقش هنر در بازی‌های ویدئویی نوشته بودم. از جلوه‌های هنر در ویدئوگیم که ذوق کارگردان و عوامل ساخت بازی را به زیبایی هر چه تمام‌تر به نمایش می‌گذارد. گاهی گیمرها بازی‌ها را دوست دارند به خاطر موسیقی‌شان. گاهی هم در محیط اینترنت در جستجوی آهنگ‌هایی هستیم که در مرحله چندم یک بازی آن‌ها را شنیده‌ایم. از همه جالب‌تر زمانی است که یک موسیقی را در خیابان یا از تلویزیون می‌شنوید و ناخودآگاه خاطره‌ای از بازی موردعلاقه‌تان برای شما زنده می‌شود و با اشتیاق عجیبی به اطرافیان می‌گویید: این موسیقی باحال رو می‌شنوی؛ آهنگ فلان بازیه!

همان‌طور که در دنیای سینما فیلم‌های فوق‌العاده‌ای از ژانرهای مختلف یافت می‌شود، در صنعت ویدئوگیم هم موسیقی‌های متن نفیسی به گوش می‌خورد که شاید افتخار شنیدن همه آن‌ها نصیب من نشده باشد. هدف من در اینجا معرفی بعضی از این آثار است که با شنیدن آن‌ها شاید نگاه شما به هنر گیمینگ تغییر کند. هنری که در دل خودش موزیک‌های گوش‌نوازی را به همراه دارد. گاهی این ساندترک‌ها به تنهایی در پلی‌لیست گوشی موبایل افراد یافت می‌شود، بدون آن‌که حتی یک‌ بار بازی ویدئویی متعلق به آن موسیقی را گوش کرده باشند.

بهترین موسیقی بازی های ویدیویی از نظر من

لیستی که در ادامه به آن می‌پردازیم بخشی از تجربه من از بهترین موسیقی بازی های ویدیویی است. ساندترک‌های زیبایی در صنعت گیم وجود دارد که بنا به دلایلی از نام بردن آن‌ها صرف نظر کرده‌ام. در مجموع سعی کردم آثاری را انتخاب کنم که طیف گسترده‌ای از سلایق را دربربگیرد. در پایان هر کدام از معرفی‌ها، موسیقی منتخب آن مجموعه را نیز ضمیمه کرده‌ام که امیدوارم از شنیدن آن لذت ببرید.

موسیقی متن مجموعه بازی‌های silent Hill

آهنگساز شاخص: یاکیرا آمائوکا

بهترین موسیقی بازی های ویدیویی

بازی‌های سایلنت هیل بدون یاکیرا آمائوکا هیچ نمکی برای من،  ندارد. وقتی صحبت از اثر هنری ترسناک باشد، کنجکاوی برای دریافت حس ترس بیشتر می‌شود. حال تصور کنید که شما در یک بازی قرار گرفته‌اید و علاوه بر موقعیت‌های ترسناک، موسیقی‌هایی هم به آن اضافه می‌شود تا ترس را به زیر پوست شما هدایت کند. اما قرار نیست این آهنگ‌ها همیشه باعث ترس شما شود. در بازی‌های سایلنت هیل موسیقی‌هایی یافت می‌شود که شنیدن آن پس صحنه‌های رعب و وحشت، باعث تسلای خاطر شما می‌شود.

دانلود آهنگ Room Of Angel از بازی سایلنت هیل 4

موسیقی متن بازی Journey

آهنگساز: استین وینتوری

بهترین موسیقی بازی های ویدیویی

در جورنی همه چیز جذاب و جدید است. از ژانر و فضای بازی گرفته تا موسیقی دل‌نشین آن که با روند بازی همراهی دارد. سال 2012 پر بود از جوایز مختلفی که به واسطه موسیقی متن عالی نصیب Journey شد. قطعاً آهنگ I Was Born for This یکی از بهترین موسیقی بازی های ویدیویی در طول تاریخ است.

دانلود آهنگ I was Born for This از بازی Journey

موسیقی متن مجموعه بازی‌های Red Dead Redemption

آهنگسازها: وودی جکسون و بیل الم

بهترین موسیقی بازی های ویدیویی

از گذشته تا به امروز، غرب وحشی میزبان آثار هنری زیادی در پلتفرم‌های مختلف بوده است. اگر به ویدئوگیم سری بزنید، بازی‌های Red Dead Redemption گل سرسبد بازی‌های وسترن است. اگر به سینمای دهه 60 میلادی و فیلم‌هایی با تم غرب وحشی علاقه دارید، قطعه Triggernometry را از دست ندهید.

دانلود آهنگ Triggernometry از بازی Red Dead Redemption

موسیقی متن مجموعه بازی‌های Streets of Rage

آهنگساز شاخص: یوزو کوشیرو 

بهترین موسیقی بازی های ویدیویی

دنیای بازی‌های کلاسیک برای من تمامی ندارد. تازگی و لذت مرور خاطرات کودکی، بخشی از این ناتمامی را شامل می‌شود. در این دنیای شیرین، موسیقی‌هایی از بازی‌های قدیمی مثل «شوروش در خیابان» پیدا می‌شود که بعد از گذشت 25 سال هنوز توانایی رقابت با ساندترک‌های برتر بازی را دارد.

دانلود آهنگ اصلی اولین مجموعه از The Streeet Of Rage

دانلود آهنگ Fighting In The Street  از The Streeet Of Rage

موسیقی متن مجموعه بازی‌های Final Fantesy

آهنگسازهای شاخص: نوبو ائماتسو – ماساشی هامازو

بهترین موسیقی بازی های ویدیویی

بازی‌های Final Fantesy از آن دیباچه‌های هنر ژاپنی در بازی‌های ویدئویی است که اگر قرار باشد از آن بنویسم، یک جلد کتاب را باید تقدیم‌تان کنم. امّا در لابه‌لای صفحات این کتاب، موسیقی‌هایی مثل «فرشته تک‌بال» یافت می‌شود که قدرت هنر ویدئوگیم را به رخ شما می‌کشد.

موسیقی متن بازی Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

آهنگساز شاخص: هری گرگسون ویلیامز

بهترین موسیقی بازی های ویدیویی

بزرگترین حسرت من در طول زندگی با ویدئوگیم، از دست دادن تجربه Metal Gear Solid 4 است. با این‌حال، خوش‌شانس بودم و یکی از بهترین موسیقی بازی های ویدیویی را از این عنوان گوش کردم (البته نه در محیط بازی). از قدرت موسیقی در بازی‌های ویدئویی همین بس که می‌توانید آن را بدون حتی پلی دادن خود بازی، به دیگران هم توصیه کنید.

دانلود آهنگ Here’s to You از بازی Metal Gear Solid 4

موسیقی متن مجموعه بازی‌های Max Payne

آهنگسازهای شاخص: گروه Poets of Fall – کیمو کاجاستو

بهترین موسیقی بازی های ویدیویی

کافیست از گیمرها در مورد مکس پین سوال کنید تا ذهن آنها تیره و غمناک شود. از دقایق ابتدایی در اولین بازی Max Payne این تیرگی به‌شدت نمایان است. موسیقی‌های این بازی نیز این غم و اندوه را دوبرابر کرده و تاثیر داستان بازی را دوبرابر می‌کند.

دانلود آهنگ late goodbye از بازی Max Payne 2 

دانلود تم اصلی آهنگ بازی Max Payne 2 

موسیقی متن مجموعه بازی‌های Assassin’s Creed

آهنگسازهای شاخص: جسپرکید – لورن بالفه 

بهترین موسیقی بازی های ویدیویی

برای من تجربه شنیدن موسیقی بازی‌های Assassin’s Creed به مانند یک امضا از طرف یوبی‌سافت است. معمولاً گیمرهایی که بعضی از نسخه‌های اساسینز کرید را از دست داده‌اند، با یک بار شنیدن موسیقی آن می‌توانند حدس بزنند که این قطعه مربوط به یکی از بازی‌های Assassin’s Creed است. هر جا نامی از بهترین موسیقی بازی های ویدیویی باشد، قطعه فوق‌العاده Ezio Family مثل نور می‌درخشد.

دانلود آهنگ Ezio’s Family از بازی Assassin’s Creed

موسیقی متن مجموعه بازی‌های Need for Speed

آهنگسازهای شاخص: پال لینفورد – ترور موریس

بهترین موسیقی بازی های ویدیویی

موسیقی‌ها وقتی اثرگذارتر می‌شوند که در جهت جریان بازی یا فیلم پیش بروند. دورانی که Need for Speed در اوج مسابقات خیابانی قرار داشت، موسیقی‌های راک این بازی‌ها مثل I am Rock لذت رانندگی و تعقیب‌وگریز با پلیس‌ها را دو چندان می‌کرد.

دانلود آهنگ Dynamite MC – After Party از بازی Need for Speed – Carbon

دانلود آهنگ Dynamite MC – Bounce از بازی Need for Speed – Carbon

موسیقی متن مجموعه بازی‌های The Last of Us

آهنگساز شاخص: گوستاوو سانتائولایا

بهترین موسیقی بازی های ویدیویی

حسن ختام این لیست را به The Last of Us و گوستاوو سانتائولایا دوست‌داشتنی اختصاص می‌دهم. یکی از فرانچایزهایی که در هر یک از بازی‌هایش، موسیقی‌های افسانه‌ای یافت می‌شود. گویا ثانیه‌به‌ثانیه از آهنگ‌های بازی آخرین ما با صحنه‌های بازی تنظیم شده است. ساندترک‌هایی که بار زیادی از غم و شادی بازی را به دوش می‌کشد. شنیدن قطعات You and Me و Unbroken را هرگز از دست ندهید.

دانلود آهنگ Unbroken از بازی The Last of Us

به پایان آمد این دفتر، حکایت همچنان باقیست

ساده‌ترین راه تشخیص یک آهنگ ماندگار از بازی یا فیلم، این است که آن را دانلود کنید و در میان فایل‌های موسیقی خود نگه دارید. لیستی که در بالا تقدیم‌تان کردم این خاصیت را برای من داشت و قسمتی از ارزش بازی‌های ویدئویی را برایم ثابت کرد. موسیقی‌های زیبای بسیاری از بازی‌های دیگر مثل سری witcher، Castlevania، Child of Light، Dragon Age: Inquisition و فرانچایزهای مختلف وجود دارد که پتانسیل قرار گرفتن در این لیست را داشت. امّا قصد داشتم تا تجربه خودم را به شما پیشنهاد دهم.

خوشحال می‌شوم شما هم تجربه‌‎های خود را از شنیدن آهنگ‌های خاطره‌انگیز بازی‌ها در قسمت نظرات کامنت کنید.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *